Menü Bezárás

Cégvezető jogköre gazdasági társaságban

Letölthető iratminta: Cégvezető elfogadó nyilatkozata 2020 (link itt)
A cikkhez mellékelt iratminta a gazdasági társasági vezető tisztségviselője által kinevezett cégvezető elfogadó nyilatkozatát tartalmazza.

Vezető tisztségviselő (ügyvezető)

A gazdasági társaság törvényes képviselője a legfőbb szerv által megválasztott vezető tisztségviselő, aki tevékenységét munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban is egyaránt elláthatja. A vezető tisztségviselő a társaság belső jogviszonyában ellátja a jogi személy irányítását és vezetését, ezzel összefüggésben hozza meg döntéseit. A vezető tisztségviselő harmadik személyekkel (természetes és jogi személyekkel), hatóságokkal és bíróságokkal szemben a társaság képviseletét látja el.

Egyéb tisztségviselő, a cégvezető

A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) lehetőséget biztosít a legfőbb szerv számára, hogy az általa kijelölt munkavállalót – cégvezetőként – általános jellegű képviseleti joggal ruházza fel.

Ptk. 3:113. § [Cégvezető]

(1) A társaság legfőbb szerve a vezető tisztségviselők munkájának segítése érdekében egy vagy több cégvezetőt nevezhet ki. A cégvezető feladatait munkaviszonyban látja el. A cégvezető olyan munkavállaló, aki a vezető tisztségviselő rendelkezései alapján irányítja a társaság folyamatos működését.”

A cégvezető a vezető tisztségviselővel ellentétben kizárólag munkaviszonyban állhat a gazdasági társasággal. Cégvezetőt a gazdasági társaság legfőbb szerve a vezető tisztségviselő munkájának, tevékenységének elősegítése érdekében nevez ki. A cégvezető a feladatát ugyan önállóan, de a vezető tisztségviselők utasításainak szem előtt tartásával látja el. Amennyiben a gazdasági társaság a székhelye mellett egyéb telephelyen (fióktelepen) is folytat tevékenységet, úgy lehetősége van arra, hogy az általános hatáskörű cégvezető mellett az adott telephelyeken (fióktelepeken) külön-külön jelöljön ki cégvezetőket.

A Ptk. 3:116. § (2) bekezdése értelmében az ügyvezetés a cégvezető számára általános képviseleti jogot biztosíthat.

Az ügyvezetés által képviseleti joggal felruházott cégvezető a társaságot cégjegyzés útján képviseli. Fontos szabály azonban, hogy a cégvezető képviseleti jogát érvényesen nem ruházhatja át.

A cégvezető kijelölésének feltételei megegyeznek a vezető tisztségviselőkre vonatkozó követelményekkel. A vezető tisztségviselőkre vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokat a Ptk. 3:115. §-a tartalmazza, melyeket a Ptk. 3:113. § (2) bekezdése értelmében a cégvezetőkre is alkalmazni kell az alábbiak szerint:

  • a cégvezető nem szerezhet társasági részesedést, valamint vezető tisztségviselő sem lehet olyan társaságban, mely főtevékenysége megegyezik azzal a főtevékenységgel, melyet az a társaság folytat, ahol cégvezetőként került kijelölésre. Előbbi szabály alól a nyilvánosan működő részvénytársaság részvényei kivételt képeznek.
  • a vezető tisztségviselőkkel egyezően értesítési kötelezettség terheli azon cégvezetőket, akik vezetői tisztségviselői megbízást fogadnak el. Az értesítést a megbízás elfogadásától számított 15 napon belül kötelesek megtenni azon társaságok felé, ahol cégvezetőként kerültek kijelölésre.
  • Fentieken túlmenően a cégvezető, valamint a hozzátartozója nem köthet saját nevében/saját javára – a mindennapi élet szokásos ügyletei kivételével – olyan szerződéseket, melyek a társaság főtevékenysége körébe tartoznak.

A jelen cikk mellékletét képező iratminta a cégvezető elfogadó nyilatkozatát tartalmazza, mely a cégbejegyzési eljárás során kötelező melléklet.

iLex Systems Zrt.
Jogi Tartalom-Szerkesztő Ügyvédi Divízió
dr. Viktor Éva ügyvéd