Menü Bezárás

Diákmunka

Letölthető iratminta: Diákmunka keretében kötött határozatlan idejű munkaszerződés -minta 2020 (link itt)

A cikkhez mellékelt iratminta abban az esetben nyújt segítséget a munkáltató számára, amennyiben a Munka Törvénykönyvében meghatározottak szerint fiatal munkavállalót kíván alkalmazni.
Az ügyvédi cikk a fenti témában nyújt rövid tájékoztatást.

Az Mt. alapján fiatal munkavállalónak minősül az 18. életévét be nem töltött személy.
Diákmunkát általános munkaszerződéssel lehet végezni.
Számos cég működésében felmerülnek olyan időszakok, amikor – jellemzően – átmenetileg a munkaerő növelésére van szükség, ezt indokolhatják idényjellegű munkák, egyedi projektek.
Ennek végrehajtására megfelelő megoldást jelenthet fiatal munkavállalók alkalmazása, melyre általánosságban iskolai szünetek időszakában kerül sor. Ezzel a megoldással az adott cég kiadásait is csökkentheti, hiszen nem titok, hogy a diákmunka kevesebb költséggel jár, mint a „normál” foglalkoztatás.

Az Mt. 34. § (2) bek. első mondata értelmében főszabályként munkaviszonyt létesíthet munkavállalóként, aki 16. életévét betöltötte.
Ugyanezen jogszabályhely második mondata a főszabály alóli eltérésről rendelkezik, azaz az iskolai szünet alatt munkaviszonyt akkor is létesíthet nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytató személy, ha a 15. életévét betöltötte.
2020. január 01. napjától az Mt. további kiegészítő szabályt is alkalmaz, melynek értelmében a 16. életévét be nem töltött személy jogszabályban meghatározott kulturális, művészeti, sport és hirdetési tevékenység keretében foglalkoztatható. Az ilyen foglalkoztatást a gyámhatósághoz történő bejelentésnek kell megelőznie.

Az Mt. több helyen speciális rendelkezéseket tartalmaz a fiatal munkavállalók tekintetében elsősorban a munkaidő vonatkozásában, melyet a munkavállaló megfelelő testi és szellemi fejlődése indokol.
Az Mt. 114. § szerint fiatal munkavállaló számára éjszakai munka, valamint rendkívüli munkaidő nem rendelhető el. A fiatal munkavállaló munkaideje legfeljebb 8 óra lehet, és a több munkaviszony keretében történő munkavégzés munkaidejét össze kell számítani. A fiatal munkavállaló számára legfeljebb egy heti munkaidő keretet lehet elrendelni.
A törvény e helyütt előírja továbbá a kötelező munkaközi szünet és a napi pihenőidő mértékét. Fiatal munkavállaló esetében a heti pihenőnap és heti pihenőidő nem osztható be egyenlőtlenül.

A fiatal munkavállalót a nyári időszak alatt végzett munkaidő során is megilleti a törvény által előírt alapszabadság. Az Mt. 119. § (1) bekezdése értelmében a fiatal munkavállalónak évenként 5 munkanap pótszabadság jár, utoljára abban az évben amelyben a 18. életévét betöltötte.

Fontos tudni, hogy diákmunka esetében ugyanúgy alakul az adózási és járulékfizetési kötelezettség, mint a felnőtt munkavállalóknál – kivéve a szövetkezetek által közvetített munkavállalókat (akik azonban csak nappali tagozatos tanulmányokat folytató tanulók lehetnek). Abban az esetben, amennyiben az előbb hivatkozott, úgynevezett diákszövetkezeten keresztül történik a munkavállalás, úgy a diák jövedelméből kizárólag a 15%-os személyi jövedelemadó kerül levonásra, járulékfizetési kötelezettség nem keletkezik.

A jelen cikk mellékletét képező iratmintában egy határozatlan idejű munkaszerződés található fiatal munkavállalóval létesítendő munkaviszonyhoz.

iLex Systems Zrt.
Jogi Tartalom-Szerkesztő Ügyvédi Divízió
dr. Bogdány Beáta ügyvéd