Menü Bezárás

Gazdasági társaságok felszámolása és megszüntetése járványhelyzetben

Letölthető iratminta: Iratminta felszólító levél járványügyi helyzetben 2020 (link itt)

A cikkhez mellékelt iratminta egy olyan felszólító levelet tartalmaz, mely abban az esetben nyújt segítséget, ha a szerződő partnerünk nem tud eleget számlafizetési kötelezettségének és további jogi eszközöket kívánunk igénybe venni követelésünk érvényesítése érdekében.
Az ügyvédi cikk a fenti témában nyújt rövid tájékoztatást.

A koronavírus járvány gazdasági társaságok életére gyakorolt „hátrányos” hatásairól korábbi cikkeinkben már többször részletesen írtunk. Most egy olyan helyzetet szeretnénk bemutatni, amikor egy gazdasági társaság partnere fizetési kötelezettségének nem tud eleget tenni és fizetési felszólítást küldünk részére, hogy kikényszerítsük a teljesítését.

A veszélyhelyzet kihirdetését követően egyes gazdasági szereplők tevékenységüket nem tudták gyakorolni, vagy csak részben, így fizetési kötelezettségeiket sem tudták teljesíteni.

Figyelemmel arra, hogy a járvány enyhülése és a veszélyhelyzeti rendelkezések fokozatos feloldása továbbra is folyamatban van, a kormány további rendeleteket alkot a nehéz helyzetbe jutott társaságok „segítésére”, ezzel haladékot és esélyt adva számukra a gazdasági élet vérkeringésébe történő visszatérésre.

A kormány megalkotta a 249/2020. (V. 28.) Korm. rendeletet a Gazdaságvédelmi Akcióterv végrehajtása érdekében a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény, valamint a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény rendelkezéseinek eltérő alkalmazásáról (Rendelet).

 

1. A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény rendelkezéseinek eltérő alkalmazása.

A Rendelet alapján a tartozásukat nem rendező gazdasági társaságok lehetőséget kapnak arra, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt elkerüljék a felszámolást, tekintettel arra, hogy a hitelező akkor nyújthat be felszámolási eljárás megindítására vonatkozó kérelmet, ha az adósnak küldött fizetési felszólításban az adós számára biztosított, a Cstv. 27. § (3) bek. szerinti határidő és az azt követő 75 nap eredménytelenül telt el. További feltétel, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt a követelés összege (kamatok és járulékok nélkül számítva) meg kell haladja a 400.000.- forintot.

 

2. A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény rendelkezéseinek eltérő alkalmazása

A Rendelet hatálybalépését követően a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárásában nem határozhat a cég megszűntnek nyilvánításáról.

Külön végzés meghozatala nélkül felfüggesztik 2020. október 31-ig azokat a cégbírósági eljárásokat, melyeket az állami adó- és vámhatóság az adószám törlése miatt a cég megszűntnek nyilvánítására kezdeményez, Ezt a rendelkezést alkalmazni kell a Rendelet hatálybalépésének napján folyamatban lévő eljárásokra is.

A Rendelet hatálybalépése napján folyamatban lévő kényszertörlési eljárások, valamint azon az eljárások, ahol a kényszertörlési eljárás megindítását már – nem jogerősen – elrendelte a cégbíróság, szintén felfüggesztésre kerülnek külön végzés meghozatala nélkül 2020. október 31. napjáig.

Fontos rendelkezés, hogy amennyiben a cég a felfüggesztés ideje alatt a cégbíróság felé igazolja, hogy a kényszertörlésre okot adó körülményt kiküszöbölte, azaz a törvényes működést helyreállította, a cégbíróság a Ctv. 116. § (4) bekezdésétől eltérően a kényszerötlési eljárást megszünteti.

A jelen cikk mellékletét képező iratmintában egy felszólítólevél található, mely a Cstv. rendelkezései eltérő alkalmazásának figyelembevételével készült.

iLex Systems Zrt.
Jogi Tartalom-Szerkesztő Ügyvédi Divízió
dr. Bogdány Beáta ügyvéd