Menü Bezárás

Működés vagy tevékenység szüneteltetése

Letölthető iratminta: Döntés tevékenység szüneteltetéséről -minta 2020 (link itt)

A cikkhez mellékelt iratmintában foglalt jegyzőkönyvben a társaság tagjai az ügyvezető kezdeményezésére döntenek a társaság tevékenységének szüneteltetése mellett annak érdekében, hogy elkerüljék a teljes fizetésképtelenséget – ha lehet megtarthassák munkavállalóikat – és így a járványveszély elmúltával ismét megkezdhessék működésüket.
Az ügyvédi cikk a fenti témában nyújt rövid tájékoztatást.

A jelenlegi járványügyi helyzet próbatételei a társaságok vonatkozásában még nem szűntek meg, sőt az idő előrehaladtával fokozódnak és további embert próbáló döntések elé állítja mind a munkavállalókat, mind pedig a munkáltatókat.

Ahogy korábbi cikkünkben kifejtettük számos gazdasági szereplő kényszerült olyan helyzetbe, hogy csökkentse a termelését, illetve vannak olyan ágazatok ahol teljesen le is kellett állítani a munkavégzést (pl.: szállodák, turizmus, rendezvények, színházak).

A koronavírus miatt több cégnél felmerült a cég működésének vagy tevékenységének szüneteltetése. A cikk ennek jogi hátterét, illetve a „szüneteltetés” alatti tennivalókat vázolja. Nem foglalkozik a munkavállalással kapcsolatos jogi kérdésekkel, de a foglalkoztatásukkal kapcsolatos közterhek bevallását, fizetését érinti.

A gazdasági társaságok működése szempontjából fontos, hogy a Ptk. 3:189. § (1) c) és d) pontja alapján az ügyvezető köteles a taggyűlés összehívni, vagy annak ülés tartása nélküli döntéshozatalát kezdeményezni a szükséges intézkedések megtétele céljából, ha tudomására jut, hogy a társaságot fizetésképtelenség fenyegeti vagy fizetéseit megszüntette, illetve ha a vagyona tartozásait nem fedezi.

Fenti esetekben a tagoknak határozniuk kell pótbefizetés előírásáról, a törzstőke mértékét elérő saját tőke más módon való biztosításáról vagy a törzstőke leszállításáról; mindezek hiányában a társaság átalakulását, egyesülését, szétválását vagy jogutód nélküli megszüntetését kell elhatározni. A taggyűlés ezzel kapcsolatos határozatait három hónapon belül végre kell hajtani.

Előbbiekben vázolt lehetőségeken túlmenően lehetőség van arra, hogy amennyiben a tulajdonosok nem kívánják megszüntetni a társaságot, úgy időlegesen szüneteltetik a tevékenységük végzését – itt felmerül a kérdés, hogy adott esetben milyen mértékű járulékfizetési kötelezettségei maradnak fenn még így is az adott vállalkozásnak.

Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a társaságok működésének szüneteltetése jogilag nem lehetséges, de mégis előforudlhat.

A tevékenység szüneteltetésének lehetősége kifejezetten akkor merülhet fel egy adott társaság életében, ha nem tud termelni, szolgáltatást nyújtani, tekintettel arra, hogy munkavállalóinak munkaviszonya megszűnt vagy a járványveszély miatt felmentette őket a munkavégzés alól.

A tevékenység szüneteltetését az adóhatóság felé tudja a vállalkozás jelezni. A vállalkozás kérelmére a bírság- vagy pótléktartozás mérsékelhető, egyes járulékok megfizetése alól mentesíthető, azonban csak akkor ha annak megfizetése gazdálkodási tevékenységét ellehetetlenítené. A „kedvezmény” akkor engedélyezhető, ha a reális esély van arra, hogy a későbbiek során – jelen esetben a veszélyhelyzet megszűnését követően –  gazdálkodási körülmények ezáltal helyreállíthatók.

A jelen cikk mellékletét képező iratminta egy jegyzőkönyvbe foglalt döntést tartalmaz a tevékenység szüneteltetésének elhatározásáról.

iLex Systems Zrt.
Jogi Tartalom-Szerkesztő Ügyvédi Divízió
dr. Bogdány Beáta ügyvéd