Menü Bezárás

Több munkaviszony létesítése

Letölthető iratminta: Bejelentés újabb munkaviszony létesítéséről-minta 2021 (link itt)

A cikkhez mellékelt iratminta egy bejelentést tartalmazó okirat, melyben a munkavállaló az általa létesített újabb munkaviszonyról tájékoztatja munkáltatóját. Az ügyvédi cikk a fenti témában nyújt rövid tájékoztatást.

A munkavégzésre és munkaviszonyra vonatkozó hatályos jogszabályok általános jelleggel nem tiltják, hogy a munkavállaló meglévő munkaviszonya mellett további munkaviszonyt is létesítsen.

Ezt a köznyelv „másodállásnak” nevezi, mely azonban sem jogilag, sem jellemzőit tekintve nem helytálló megjelölés az alábbiakra tekintettel.
Olyan esetekben, amikor a munkavállaló meglévő munkaviszonya mellett újabb munkaviszonyt létesít, egyik sem minősül sem elsődleges, sem másodlagos munkaviszonynak, mindkét munkaviszony önállónak tekintendő, azokra ugyanaz a szabályozás lesz érvényes. Ebből következik, hogy egyik munkáltatónak sem kell tekintettel lennie arra a tényre, hogy a munkavállalónak további munkaviszonya áll fenn.

Vonatkozik ez többek között a napi munkaidő tartamára, a munkaidő beosztására és a pihenőidőre is. Ennek értelmében a munkáltatónak a munkaidő beosztása során semmilyen mértékben nem kell figyelemmel lenni a munkavállaló meglévő további munkaviszonyára. Fontos tény azonban, hogy a meglévő másik munkaviszony a munkáltató általi esetleges felmondás indoka sem lehet, hanem amennyiben a munkavállaló idő- vagy „energia” hiányában nem tudja megfelelően elvégezni a munkáját, úgy az általa ténylegesen elkövetett hibák adhatnak alapot a munkáltatói felmondásra.

Előbbiekhez kapcsolódik azonban, hogy a munkáltató a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban: Mt.) 6. § (3) bekezdésében szabályozott alapelvre tekintettel nem okozhat a munkavállalónak aránytalan sérelmet, azaz a munkavállaló érdekeit a méltányos mérlegelés alapján köteles figyelembe venni.

Az Mt. 6. § (2) bekezdésében rögzített – jóhiszeműség, tisztesség és kölcsönös együttműködés – alapelvekből ered a munkavállaló azon kötelezettsége, hogy az általa létesített újabb munkaviszonyt köteles a munkáltatójának bejelenteni. Amennyiben a munkavállaló az előbbiekben említett bejelentési kötelezettségét elmulasztja, az – körülményeket figyelembe véve – olyan súlyos kötelezettségszegésnek is minősülhet, mely adott esetben alapot adhat a munkaviszony azonnali hatályú megszüntetésének a munkáltató által.

Álláspontunk szerint a gyakorlatban mindkét fél érdeke, hogy a munkavállaló már előre jelezze a munkáltatójának, amennyiben szándékában áll újabb munkaviszonyt létesíteni.

A további munkaviszony létesítésének a gyakorlatban azonban vannak bizonyos korlátai.

Ilyen például a vezető állású munkavállalóra vonatkozó törvényi szabályozás (Mt. 211. § (1) bekezdés), melynek értelmében a vezető állású munkavállaló nem létesíthet további munkavégzésre irányuló jogviszonyt.

Az Mt. 8. § (1) bekezdése az általános magatartási követelmények között szabályozza, hogy a munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné.

Az újabb munkaviszony létesítésének korlátját jelentheti továbbá, ha a munkáltató üzleti kockázatnak ítéli meg a munkavállaló által bizonyos újabb munkaviszonyok létesítését (pl.: egyes cégek, munkahelyek tekintetében zárja ki vagy korlátozza az újabb munkaviszony létesítését). Erre a munkáltatónak természetesen joga van, azonban csak a munkavállalóval kötött megállapodás keretei között, megfelelő ellentételezés mellett. Az irányuló megállapodás versenytilalmi megállapodásnak minősül.

A jelen cikk mellékletét képező iratminta egy munkavállalói bejelentést tartalmaz a további munkaviszony létesítésére vonatkozóan.

iLex Systems Zrt.
Jogi Tartalom-Szerkesztő Ügyvédi Divízió
dr. Viktor Éva ügyvéd