Menü Bezárás

Igényérvényesítés szerzői jog megsértése esetén

Letölthető iratminta: Felhívás jogsértés megszüntetésére -minta 2021 (link itt)

A cikkhez mellékelt iratminta egy olyan felszólító levelet tartalmaz, mely a szerzői jog megsértése esetén alkalmazható elsődleges igényérvényesítési eszköz. A cikk fenti témában nyújt tájékoztatást.

 

 

A szerzői jog megsértésének jogi következményeit, az igényérvényesítés lehetőségeit a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (továbbiakban: Ptk.), valamint a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (továbbiakban: Szjt.) szabályozza.

Az eredeti művet megalkotó szerzőt, valamint művét is a megalkotás pillanatától kezdve megilleti a védelem.

A szerzői művek alapvető jellemzője, hogy más alkotásoktól megkülönböztethető és egyedi jellegénél fogva szerzőjéhez köthető legyen.

Figyelemmel arra, hogy maga az ötlet nem esik szerzői jogi védelem alá, ezért annak egy kidolgozott mű formájában kell megjelennie.

A műalkotásokat megillető védelem szempontjából irreleváns annak színvonala, objektív vagy szubjektív értéke. A védelem a művet és szerzőjét minden külön jogcselekmény nélkül megilleti harmadik személyekkel szemben, azaz a jogosulttal szemben mindenki köteles az őt illető szerzői jogok megsértésétől tartózkodni.

A szerzői jogok az Szjt. alapján személyhez fűződő jogokban (a mű nyilvánosságra hozatala, a név feltüntetése, a mű egységének védelme) és vagyoni jogokban (többszörözés joga, terjesztés joga, nyilvános előadás joga, átdolgozás joga stb.) testesülnek meg.

A Szjt. 94. § (1) bekezdése alapján jogainak megsértése esetén a szerző a jogsértővel szemben az alábbi polgári jogi igényeket támaszthatja:

a) követelheti a jogsértés megtörténtének bírósági megállapítását;

b) követelheti a jogsértés vagy az azzal közvetlenül fenyegető cselekmények abbahagyását és a jogsértő eltiltását a további jogsértéstől;

c) követelheti, hogy a jogsértő – nyilatkozattal vagy más megfelelő módon – adjon elégtételt, és hogy szükség esetén a jogsértő részéről és költségén az elégtételnek megfelelő nyilvánosságot biztosítsanak;

d) követelheti, hogy a jogsértő szolgáltasson adatot a jogsértéssel érintett dolgok vagy szolgáltatások előállításában, forgalmazásában, illetve teljesítésében résztvevőkről, a jogsértő felhasználásra kialakított üzleti kapcsolatokról;

e) követelheti a jogsértéssel elért gazdagodás visszatérítését;

f) követelheti a sérelmes helyzet megszüntetését, a jogsértést megelőző állapot helyreállítását, továbbá a kizárólag vagy elsősorban a jogsértéshez használt eszközök és anyagok, valamint a jogsértéssel előállott dolgok lefoglalását, meghatározott személynek történő átadását, kereskedelmi forgalomból való visszahívását, onnan való végleges kivonását, illetve megsemmisítését.

A szerző a polgári jog szabályai szerint kártérítést is, valamint személyhez fűződő joga megsértése esetén sérelemdíjat is követelhet. A kártérítés és sérelemdíj érvényesítésére a Ptk. szabályai az irányadók.

Természetesen a szerzői jog jogosultjának lehetősége van a bírói út igénybevétele előtt megkísérelni a jogvita békés úton történő rendezését.

A jelen cikk mellékletét képező iratminta a szerző felszólító levelét tartalmazza, melyben a jogsértőt az általa folytatott tevékenység abbahagyására hívja fel.

iLex Systems Zrt.,
Jogi Tartalom-Szerkesztő Ügyvédi Divízió 2021.