Menü Bezárás

Találmányok megítélése munkaviszonyban

Letölthető iratminta: Nyilatkozat szolgálati találmány hasznosításáról  -minta 2021 (link itt)

A cikkhez mellékelt iratmintában foglaltak alapján a munkáltató kifejezetten arra vonatkozóan nyilatkozik, hogy a munkavállaló által a munkaviszonyából folyó kötelessége teljesítése során megalkotott újítást (találmányt) hasznosítani kívánja-e. A cikk fenti témában nyújt tájékoztatást.

Az újítások (innovációk), a technika jelenlegi állásához nem tartozó találmányok megjelenései szinte mindennapi életünk részévé váltak.

A találmányok szabadalmi oltalmáról szóló 1995. évi XXXIII. törvény (továbbiakban: Szt.) kifejezetten úgy rendelkezik, hogy egy találmány akkor tekinthető újdonságnak, ha nem tartozik a technika jelenlegi állásához. Elmondható, hogy a technika állásához tartozónak tekinthető mindaz, ami írásbeli közlés, szóbeli ismertetés, gyakorlatbavétel útján vagy bármilyen más módon bárki számára hozzáférhetővé.

Szabadalmazható minden olyan feltalálói tevékenységből eredő, új műszaki vagy ipari megoldás technika, mely iparilag alkalmazható.

Feltalálónak az minősül, aki a találmányt megalkotta, illetve közös találmány esetén a feltalálói minőség arányát elsősorban az alkotómunkában végzett tevékenység mértéke határozza meg.

Munkaviszony keretében létrejövő találmányok esetében szolgálati és alkalmazotti találmányt különböztethetünk meg.

Szolgálati találmányról akkor beszélünk, ha az „újítás” annak a találmánya, akinek munkaviszonyból folyó kötelessége, hogy a találmány tárgykörébe eső megoldást dolgozzon ki. Fontos tudni, hogy munkaköri kötelezettséget nemcsak a munkaköri leírás tartalmazhat, hanem a munkáltató utasítása (írásbeli, szóbeli).

Alkalmazotti találmányról akkor beszélünk, ha a „újítás” annak a találmánya, aki anélkül, hogy ez munkaviszonyból eredő kötelessége lenne, olyan találmányt dolgoz ki, amelynek hasznosítása munkáltatója tevékenységi körébe tartozik.

Az Szt. 10. § (1) bekezdése alapján a szolgálati találmányra a szabadalom a feltaláló jogutódjaként a munkáltatót illeti meg, míg a 10.§ (2) bekezdése alapján az alkalmazotti találmányra a szabadalom a feltalálót illeti meg, a munkáltató azonban jogosult a találmány hasznosítására, azonban hasznosítási joga nem kizárólagos, a munkáltató hasznosítási engedélyt nem adhat.

A feltaláló – mindkét forma esetében – köteles a találmányt – megalkotását követően, haladéktalanul – ismertetni a munkáltatóval.

Ezt követően a munkáltatónak jogszabályi kötelezettsége, hogy az ismertetés átvételétől számított kilencven napon belül nyilatkozzon arról, hogy a szolgálati találmányra igényt tart-e, illetve az alkalmazotti találmányt hasznosítani kívánja-e.

A nyilatkozattétel elmulasztásának a munkáltató tekintetében szigorú következményei vannak. Ennek értelmében a szolgálati találmánnyal a feltaláló rendelkezhet, ha a munkáltató a fentiek szerinti nyilatkozat megtételét elmulasztja, vagy ha a munkáltató ehhez hozzájárul. Az alkalmazotti találmány esetében a szabadalom a feltalálót a munkáltató hasznosítási jogának terhe nélkül illeti meg, ha a munkáltató a fentiek szerinti nyilatkozattételi kötelezettségének nem tesz eleget, vagy ha a munkáltató ehhez hozzájárul.

A jelen cikk mellékletét képező iratmintában a munkáltató adja ki nyilatkozatát találmány hasznosítása körében.

iLex Systems Zrt.,
Jogi Tartalom-Szerkesztő Ügyvédi Divízió
2021.