Menü Bezárás

Milyen kötelezettségek terhelik az eltartót tartási szerződés esetén és csak magánszemély teljesítheti azt?

Letölthető iratminta: Tartási szerződés 2020

A tartási szerződés a köztudatban úgy rögzült, hogy egy magánszemély eltartott elemi létszükségletei fedezésére egy másik magánszeméllyel, mint eltartóval visszterhes szerződést köt. Tényleg kizárólag magánszemélyek közötti visszterhes szerződéses jogviszonyról van szó vagy a jogszabály által biztosított lehetőségek közül nem mindegyik annyira ismert?  Jelen cikk és a mellékletként csatolt iratminta ezek rövid ismertetésére szolgál.

A tartási szerződésre vonatkozó szabályozást a Polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) Hatodik könyvében Harmadik részén belül találjuk A tartási és életjáradéki szerződésről szóló XXIII. Címben.

 A tartási szerződés egy olyan írásbeli alakhoz kötött szerződés, amely alapján a tartásra kötelezett a tartásra jogosult körülményeinek és szükségleteinek megfelelő ellátására, illetve gondozására, a tartásra jogosult ellenértékteljesítésére köteles. Ez alapján tehát az eltartó a szerződésben meghatározott szolgáltatások nyújtására köteles, úgymint az ápolás vagy ellátás.

Főszabály szerint visszterhes szerződésről beszélünk, amely a felek megállapodásán alapul. A vállalt szolgáltatást az eltartott igényeihez, életkorához, egészségi állapotához igazodva kell meghatározni. Az eltartott csak magánszemély lehet, míg az eltartói oldalon bárki válhat kötelezetté.

Az eltartót terhelő ún. elemi létszükségletek fedezése, kötelezettsége kiterjed a tartásra jogosult lakhatásának biztosítására, élelemmel és ruházattal való ellátására, gondozására, betegsége esetén ápolására és gyógyíttatására, halála esetén illő eltemettetésére. A felek a szerződésben ettől eltérően is megállapodhatnak.

Amennyiben a felek a tartási szerződés ellenértékeként ingatlan tulajdonjogának átruházását határozzák meg, a tartásra kötelezett biztosítékot kérhet a kötelezettség biztosítására. Amennyiben ez nem vezet eredményre, a tartási szerződésben átruházott ingatlanra tartási jog bejegyzését kérhetik.  A tartásra kötelezett szerződésszegése esetén a tartásra jogosult a biztosítékból vagy az ingatlanból kereshet kielégítést.

A Ptk. 6:493. §-a alapján a tartási szerződés a tartásra jogosult halálával megszűnik. Amennyiben több jogosult javára kötötték a szerződést, az egyik jogosult halála után a túlélő jogosult változatlanul igényt tarthat az oszthatatlan szolgáltatásokra, valamint arányosan az oszthatókra is. A tartásra kötelezett halála esetén a tartási kötelezettség annyiban száll át a tartásra kötelezett örökösére, amennyiben a kötelezett haláláig nyújtott tartás az ellenszolgáltatást nem fedezi.

A bíróság a tartási szerződést bármelyik fél kérelmére módosíthatja, ha a szerződés változatlan tartalommal történő fenntartása – különösen a felek megromlott viszonyára tekintettel -indokolatlan. A tartási szerződés megszüntetését bármelyik fél kérheti a bíróságtól, ha a szerződés célja a módosítással nem megvalósítható.

Ingyenes tartási szerződéskötésre is van lehetőség, ebben az esetben a tartásra jogosult ellenszolgáltatás nyújtására nem köteles, ilyen lehet például a közeli hozzátartozók között létrejött tartási szerződés.

A mellékelt iratminta egy visszterhes, magánszemélyek közötti tartási szerződés-minta.

iLex Systems Zrt
Jogi Tartalom-Szerkesztő Ügyvédi Divízió