Menü Bezárás

Megállapodás munkavégzés alóli mentesítésről

Letölthető iratminta: Megállapodás munkavégzés alóli mentesítésre -minta 2020 (link itt)

A cikkhez mellékelt iratmintában foglalt megállapodás lehetőséget biztosít a munkavállalónak és a munkáltatónak arra, hogy a jelenlegi járványügyi helyzetben megoldást találjanak arra, hogy a munkavállaló megtarthassa munkahelyét, a munkáltató pedig munkavállalóját.

Az ügyvédi cikk a fenti témában nyújt rövid tájékoztatást.

Ahogyan korábbi cikkünkben írtuk, a jelenlegi járványügyi helyzet nagy próbatétel elé állítja mind a munkavállalókat, mind pedig a munkáltatókat. A helyzet megoldása és a munkahelyek, munkavállalók megtartása a felek közös érdeke és célja, így a jogszabályok által biztosított eszközöket a feleknek megfelelő módon kell alkalmazniuk.

A jelen járványügyi helyzetben számos gazdasági szereplő kényszerült olyan helyzetbe, hogy csökkentse a termelését, illetve vannak olyan ágazatok, ahol teljesen le is kellett állítani a munkavégzést (pl.: szállodák, turizmus, rendezvények, színházak). Azonban fontos megjegyezni, hogy valamennyi felelősen gondolkodó cégvezetőnek rendelkeznie kell a jelen helyzetre megoldási lehetőségekkel, melyekkel nemcsak saját cégük fennmaradását segítik, hanem a munkahelyeket – és így a munkavállalókat – is megtartják, melynek eredményeképpen a helyzet „normalizálódása” után a gazdasági élet visszatérhet a „rendes kerékvágásba”.

A Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) tartalmaz rendelkezéseket, mellyel a felek a helyzetet átmenetileg ugyan, de rendezni tudják. Fontos megjegyezni, hogy a helyzet rendezése érdekében mind a munkavállalónak, mind pedig a munkáltatónak együtt kell működnie.

Megoldásként merülhet fel, hogy a munkavállaló erre az időszakra éves szabadságát veszi igénybe (a munkavállaló évi 7 nappal rendelkezik, a többi szabadság kiadásának időpontjáról a munkáltató jogosult dönteni).

Az Mt. 146. § (1) bekezdése rendelkezik az állásidő „intézményéről”, mely abban az esetben következik be, amennyiben a munkáltató a foglalkoztatási kötelezettségének nem tud eleget tenni (egyszerűen nem tud munkát adni a munkavállalónak). Erre az időszakra vonatkozóan a munkavállalót az alapbére illeti meg.

Az Mt. 146. § (2) bekezdése további lehetőséget nyújthat a probléma áthidalására, azzal, hogy a munkáltató a munkavállalót mentesítheti a munkavégzés alól. Erre akkor kerülhet sor, ha a munkavállaló kezdeményezése alapján a munkáltató hozzájárul, hogy a munkavállaló mentesüljön a munkavégzés alól, és erre vonatkozóan a felek megállapodást kötnek. Erre az időszakra vonatkozóan a munkavállalót a megállapodás szerint illeti meg a díjazás.

A munkáltatók tehát olyan döntéseket kell, hogy hozzanak, melyek elengedhetetlenül szükségesek ahhoz, hogy a helyzet normalizálódását követően cégük tovább tudjon működni, és a gazdasági élet „újraindulásával” bekerüljön ismét annak vérkeringésébe.

A jelen cikk mellékletét képező iratminta egy megállapodást tartalmaz a munkavégzés alóli mentes alkalmazásához.

iLex Systems Zrt.
Jogi Tartalom-Szerkesztő Ügyvédi Divízió
dr. Viktor Éva ügyvéd