Menü Bezárás

Milyen esetekben terheli a munkáltatót a jogszabály szerint tájékoztatási kötelezettség?

Letölthető iratminta: Munkáltatói tájékoztatás-minta 2020

Jól ismert a cégvezetők, mint munkáltatók előtt a Munka Törvénykönyvének 46 § (1) bekezdése szerinti – belépő munkavállalók alapvető jogaira, kötelezettségeire vonatkozó – tájékoztatási kötelezettség, ha azonban azt kérdezzük, hogy milyen esetekben nem terheli a munkáltatót ilyen kötelezettség vagy eltérően, hogyan kell teljesíteni azt pl. külföldön történő-, egy hónapot vagy heti 8 órát meg nem haladó munkaviszony esetén- vagy pl. távmunka esetén milyen plusz tájékoztatási kötelezettsége van a munkáltatónak – ez már közel sem ennyire közismert. Jelen cikk és a mellékletként csatolt iratminta ezeknek a kevésbé ismert információknak az összefoglalására szolgál.

A Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) általános, illetve attól eltérő, kiegészítő szabályai között is találhatunk a munkáltató tájékoztatási kötelezettségére vonatkozó rendelkezéseket. Jelen cikkünkben megkíséreljük jól érthetően, pontokba szedve bemutatni az Mt.-ben szétszórva megtalálható szabályokat.

Az Mt.-ben a 26. „A munkáltató írásbeli tájékoztatási kötelezettsége” címszó alatt találjuk „az Mt. 46 § (1) bekezdése szerinti tájékoztatás”-t.

Magát a tájékoztatási kötelezettséget – amely a belépő munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos alapvető jogait és kötelezettségeit foglalja össze egy csokorba – egyértelműen és kimerítően körülírja a hivatkozott jogszabályhely, így különösebb magyarázatot nem igényel:

„A munkáltató legkésőbb a munkaviszony kezdetétől számított tizenöt napon belül írásban tájékoztatja a munkavállalót

a) a napi munkaidőről,
b) az alapbéren túli munkabérről és egyéb juttatásokról,
c) a munkabérről való elszámolás módjáról, a munkabérfizetés gyakoriságáról, a kifizetés napjáról,
d) a munkakörbe tartozó feladatokról,
e) * a szabadság mértékéről, számítási módjáról és kiadásának, valamint
f) a munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapításának szabályairól, továbbá
g) arról, hogy a munkáltató kollektív szerződés hatálya alá tartozik-e, valamint
h) a munkáltatói jogkör gyakorlójáról”.

Azonban a tájékoztatás egyszerűsíthető, ugyanis az a)-c), és e)-f) pontjában előírt tájékoztatás a munkaviszonyra vonatkozó szabály rendelkezésére történő hivatkozással is megadható. (A fennmaradó 3 alpont tartalmának jellege olyan, hogy nem teljesíthető ilyen jellegű hivatkozással.)

Előfordulhat, hogy az új munkavállaló munkaviszonya tizenöt nap és a tájékoztatásra nyitvaálló határidő eltelte előtt megszűnik. Ebben az esetben – amennyiben a munkaviszony felmondással kerül megszüntetésre – legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon kell kiadni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokkal együtt ezt az írásbeli tájékoztatást is.

Fontos megemlítenünk, hogy mindezen jogoknak és kötelezettségeknek a változásáról a munkavállalót a változást követő tizenöt napon belül írásban ugyancsak tájékoztatni kell.

 

Az általánostól eltérő, illetve kiegészítő szabályok:

  1. A munkáltatói jogkör gyakorlójának nevesítésére vonatkozó tájékoztatáson kívül (Mt. 46.§ (5) bekezdés), nem terheli a munkáltatót a tájékoztatási kötelezettség, ha a munkaszerződés alapján
    • a munkaviszony tartama az egy hónapot, vagy
    • a munkaidő a heti nyolc órát nem haladja meg.
  2. Ha a munkavállalónak tizenöt napot meghaladó külföldön történő munkavégzése kezdődik – az Mt 46. §-ban foglaltakon túlmenően –, akkor a munkavállalót legkésőbb a külföldre való kiutazást megelőző hét nappal írásban tájékoztatni kell
    • a külföldi munkavégzés helyéről, tartamáról,
    • a pénzbeli és a természetbeni juttatásokról,
    • a díjazás és egyéb juttatás pénzneméről, továbbá
    • a hazatérésre irányadó szabályokról is.
  3. Felmerülhet a kérdés, hogy el lehet-e térni az Mt. 46. §-ban nevesített tájékoztatási tartalomtól? A válasz: igen – ha van a munkáltatónál kollektív szerződés, de ebben az esetben is kizárólag a munkavállaló javára történhet eltérés.
  4. Mi történik a munkáltató személyében bekövetkező változás esetén? Az Mt. 38. § (1) bekezdése alapján az átvevő munkáltató az átszállást követő tizenöt napon belül a munkáltató azonosító adatainak közlésével köteles írásban tájékoztatni a munkavállalót a munkáltató személyében bekövetkezett változásról, valamint a 46. § (1) bekezdésében meghatározott munkafeltételek változásáról.
  5. Távmunkavégzés esetén (amely egy olyan, a munkáltató telephelyétől elkülönült helyen rendszeresen folytatott tevékenység, amelyet számítástechnikai eszközzel végeznek és eredményét elektronikusan továbbítják) ugyancsak bővül a munkáltatónak a munkavállaló felé fennálló tájékoztatási kötelezettsége, mivel a 46. §-ban foglaltakon túlmenően tájékoztatja a munkavállalót
    • a munkáltató általi ellenőrzés,
    • a számítástechnikai vagy elektronikus eszköz használata korlátozásának szabályairól, továbbá
    • arról a szervezeti egységről, amelyhez a munkavállaló munkája kapcsolódik.
  6. A kölcsönzésre irányuló munkaviszonyban a kölcsönbeadó a munkaszerződés megkötésekor a 46. §-ban foglaltakon túl tájékoztatja a munkavállalót nyilvántartásba vételi számáról is. Ehhez kapcsolódóan jó tudni, hogy kölcsönzésre irányuló munkaviszonyban, a kölcsönbeadó írásban tájékoztatja a munkavállalót legkésőbb a kikölcsönzést megelőzően
    • a kölcsönvevő azonosító adatairól,
    • a kikölcsönzés kezdetéről,
    • a munkavégzés helyéről,
    • a kölcsönvevőnél irányadó munkarendről,
    • a kölcsönvevő részéről a munkáltatói jogkört gyakorlóról,
    • a munkába járás, a szállás és az étkezés feltételeiről.

A fent ismertetett szabályok alapján tehát jól látható, hogy egy a munkaviszony egész fennállta alatt könnyen értelmezhető, taxatív leírásról van szó, amely – a kis- és középvállalkozások ügyvezetése részéről – jogi és HR osztály hiányában, folyamatos odafigyelést, többlet munkaterhet igényel. Ugyanakkor a hatósági ellenőrzések, valamint a felek közötti jobb kapcsolat kialakítása és fenntartása érdekében „megéri” a többletmunka.

iLex Systems Zrt
Jogi Tartalom-Szerkesztő Ügyvédi Divízió