Menü Bezárás

Céges webhely (website) üzemeltetése Letölthető iratminta: Vállalkozási szerződés webhely-üzemeltetésre (hosting) 2019

Az iLex jogi iratminta cikk-adatbázisában, az iLex-iratmintak.hu oldalon a kkv-k, egyéni vállalkozók, gazdálkodó szervezetek, társasházak, egészségügyi szolgáltatók, startupok stb. számára legfontosabb hírekről, változásokról, dokumentumokról jogi szakértők/ügyvédek foglalják össze az alapvető tudnivalókat, a szakértői cikkek mellékletét képező iratmintákat pedig ugyancsak az ilex-iratmintak.hu oldalon érik el kedvezményesen Olvasóink. Amennyiben az iratminták letöltésén túlmenően van szükség az adott jogi ügyszakhoz kapcsolódó jogi tanácsadásra, képviseletre, az ilex4sb.com oldalon online, 1 órán belül digitálisan elérhetők az iLexnek a szakmai cikkeket és iratmintákat szerkesztő, partnerségben együttműködő új generációs ügyvédei és 1 másodpercen belül LEXI – kognitív jogi asszisztensünk, aki az ilex-iratmintak.hu oldalon külön chatablakban válaszol a iratminta-szolgáltatással összefüggő kérdésekre. Kérjük, vizsgáztasd LEXI-t, gépi tanítási fázisban lévő MI alkalmazás! Köszönjük a gépi tanításban történő személyes részvételt!

Ahogy azt már korábbi cikkünkben is írtuk, a kis- és középvállalkozások bevételi forrásának egy részét „céges” webhelyük generálja, így annak fejlesztésére, üzemeltetésére és karbantartására érdemes figyelmet fordítani. A rá vonatkozó jogi szabályozás több jogszabályhelyen található meg, figyelemmel kell lennünk az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény, a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.), a Polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény(Ptk.), valamint a távollevők között kötött szerződésekről szóló 17/1999. (II.5.) Kormányrendelet rendelkezéseire.

A weboldalfejlesztés a szerzői jog alá tartozik, ezzel kapcsolatban felmerülhet a kérdés, hogy kit illet a „céges” honlap tulajdonjoga: a webfejlesztőt vagy a céget? Erre korábbi cikkünkben adtunk választ. A weblap karbantartásáról pedig – amely jellemzően vállalkozási szerződés keretében a webhelyen lévő tartalmak naprakészen tartását, az oldal bővítését, átalakítását, működőképességének fenntartását, felmerülő hibák kijavítását, vírusirtást, folyamatos adatmentést, stb. foglalja magában – múlt héten írtunk bővebben.

Mai cikkünk témája a céges webhely üzemeltetése. Az üzemeltetés alatt főként a tárhely, illetve a domain-név biztosítását értjük.

Ahhoz, hogy egy cég online platformon is jelen lehessen, domain-névre van szüksége. A domain regisztrációval lehet lefoglalni a kiválasztott címet. A domain-név egy egyszerűen megjegyezhető elérési címet rendel a tárhelyhez, ezáltal az üzleti partnerei könnyedén megtalálhatják a cég webhelyét. A domain-név, másnéven tartománynév jelentése: birtok, tartomány, terület, értelmezési tartomány. A domain-név egy az Internet meghatározott részét, tartományát egyedileg leíró megnevezés, amely a számítógépek azonosítására szolgáló névtartomány.

A tartománynév két nagyobb csoportra osztható: a nemzetközi fődoménekre (pld.: .com, .net, .org) és a nemzeti doménekre (pld.: .hu).  Maga a domain általában két részből áll, egy tetszőlegesen választott előtagból és egy végződésből (pld.: .hu). Amennyiben a domén mögött honlap található, úgy a szerver kiszolgálója a doménhez tartozó kezdőlapot, honlapot megjeleníti a böngésző számítógépének monitorján.

A domain-név mellett beszélhetünk még tárhelyről is, amely a domain-névvel közvetett kapcsolatban lévő, a webhely tartalmát kiszolgáló szerverkapacitás. A tárhelyre azért van szükség, ugyanis ezen tárolódnak azok az adatbázisok és fájlok, amelyek a webhely futtatásához elengedhetetlenek.

Egy működőképes céges webhelyhez mind a tárhely, mind a domain-név megléte feltételül szolgál. Ezen szolgáltatásokat a tárhely szolgáltatással, domain regisztrációval és fenntartással foglalkozó vállalattól vehetjük igénybe. Általában többféle ajánlat közül választhatunk a tárhely kapacitás, illetve a benne foglalt szolgáltatások függvényében. A kis- és középvállalkozások céges weblapjuk üzemeltetésére általában vállalkozási szerződést kötnek, amelyre az alábbi iratminta szolgál például.

iLex Systems Zrt
Jogi Tartalom-Szerkesztő Ügyvédi Divízió
Letölthető iratminta: Vállalkozási szerződés webhely-üzemeltetésre (hosting) 2019